• (0212) 240 6060
  • (0533) 452 8177
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Faset Denervasyon

Faset eklem denervasyonu nedir? Faset eklem denervasyonunundan önce ne yapılmalı? Kimlere faset eklem denervasyonu yapılmaz?

Faset eklemler omurganın hareketliliğini ve esnekliğini sağlayan, her 2 omur arasında sağ ve sol olmak üzere ikişer tane olan eklemlerdir. Bu eklemler yaşlanmaya, geçirilen travmalara, yoğun bedensel aktivite gerektiren bazı mesleklere ya da geçirilen bazı cerrahi girişimlere bağlı olarak normal yapısını kaybedebilir ve başlı başlarına kronik ağrı kaynağı olabilirler. Faset eklemlerin duyusunu sağlayan sinire medial sinir adı verilir.

Faset eklemlerin yapısında meydana gelen bozulmalar ile boyun ve bel ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Faset eklem denervasyonu nedir?

Problemli olan faset eklemlere ait sinirler bulunarak, radyofrekans enerjisi yardımı ile faset eklem sinirlerinin yakılması işlemidir.

Girişim, radyolojik görüntüleme altında C-kollu skopi kontrolü ile yapılır. Girişim yapılacak olan medial sinirin yeri sinir stimulatörü kullanılarak bulunur. Medial sinirin yerini bulmak için öncelikle skopi ile girişim için uygun nokta saptanır. İğne ile ciltten geçilerek hedeflenen noktaya ulaşılır. Medial sinirin tam yeri sinir stimulatörü ile çok düşük düzeyde elektriksel uyaran vererek ve bel bölgesindeki kas hareketleri gözlenerek saptanır. Bel kısmında ufak kas hareketleri ve o bölgede hafif karıncalanma hissedilince medial sinire ulaşıldığı anlaşılır. Medial sinir, bu bölgeden ağrı sinyallerini ileten sinirdir ve radyofrekans enerjisi kullanılarak sinirin ağrı sinyali üretmesini engelleyecek yakma işlemi gerçekleştirilir.

Kimlere faset eklem denervasyonu yapılabilir?

Faset eklem sendromu denilen, belin, arkaya, sağa, sola eğilmesi ve sağa, sola dönmesi ile bel ağrısı olan, ağrısı genelde belde, kalçalarda veya bacağın üst kısımlarında yoğunlaşan, herhangi bir ayağına kadar yayılmayan ve özellikle gece yatakta dönmekle artan bel ağrısı olan hastalara uygulanır.

Faset eklem denervasyonunundan önce ne yapılmalı?

Girişim gününde başlayan veya daha öncesinden başlamış olan grip, sinüzit veya benzeri bir enfeksiyonunuz varsa ya da sebebi saptanmamış da olsa yüksek ateşiniz varsa girişimden önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Aspirin®, Coraspin® gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve gingko biloba içeren Tebokan®, Bilokan® türü ilaçlar 4 gün önceden kesilmelidir.

Özel durumlarda kullanılan pıhtılaşma önleyici ilaçlar (Coumadin® , Plavix®) da size bu ilaçları kullanmanızı öneren hekimle görüşüp hekim onayını almanızın ardından en az 1 hafta önceden kesilmelidir.

Girişimin 4 saat öncesinden itibaren tamamen aç ve susuz kalmanız; herhangi bir katı-sıvı gıda, su ve çay almamış olmanız gerekmektedir. Eğer devamlı olarak kullanmanız gereken kalp, şeker veya tansiyon ilacı varsa doktorunuzla görüşerek ilaçları nasıl almanız gerektiğini sorunuz.

Girişim günü mevcut en son tarihli görüntüleme yöntemi ve filmleri (MR-EMG-Tomografi) beraberinizde getiriniz.

Mutlaka size eşlik edebilecek bir refakatçi ile geliniz, yalnız gelmeyiniz.

Faset eklem denervasyonundan sonra ne olur?

Hasta 1- 3 saat derlenme odasında istirahat ettirilir. İlk gün dinlenmeniz koşulu ile evinize gidebilirsiniz. İlk günden sonra normal hayatınıza dönmenizde hiçbir sakınca olmayacaktır.

Kimlere faset eklem denervasyonu yapılmaz?

  • Girişim döneminde aktif enfeksiyonu olan,
  • Gebe olan veya gebe olma ihtimali olan,
  • Kanama bozukluğu olan,
  • Girişim bölgesinde enfeksiyonu olan,
  • Girişim yapılmasını kabul etmeyen hastalara girişim yapılmaz.

Faset denervasyonda riskler nelerdir?

Faset eklem denervasyonu yan etkileri çok az olan bir uygulamadır. Çok nadir olan komplikasyonlar enfeksiyon ve kanama olarak sayılabilir.

 


Ağrı Tedavileri

Ağrı Tedavisi - İletişim
Ağrı Tedavisi - İletişim