• (0212) 240 6060
 • (0533) 452 8177
 • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Torakal Sempatik Blok

Torakal sempatik blok nasıl uygulanır? Torakal sempatik bloktan önce ne yapılmalı? Torakal sempatik blok sonrası ne olur? Kimlere Torakal sempatik blok yapılmaz?

Sempatik sinir sistemi vücudumuzun istemsiz kas hareketlerinden, organların çalışmasından, salgı bezlerinin aktivitelerinin kontrolünden ve ağrı lifleriyle birlikte organlara bağlı ağrı algısının ortaya çıkmasından sorumludur.

Kronik ağrının ortaya çıkmasında sempatik sinir sistemi olarak adlandırılan sinir ağının rolü bilinmektedir. Bu sisteme ait sinirlerde meydana gelen harabiyet sempatik sinir sistemi aktivitesinde bozukluklara yol açar ve ağrının ortaya çıkmasını sağlar.

Torasik (göğüs bölgesi) sempatik zincir, kaburga kemiğinin boynuna yakın, somatik sinir köklerinin çok yakınında seyreder. Akciğer zarına çok yakın seyretmesi blokta risk oluşturur. Torasik sempatik blok genellikle T2 yada T3 olarak ifade edilen 2. veya 3. torakal sempatik gangliona uygulanırken genellikle her iki ganglion beraberce bloke edilmektedir.

Torakal sempatik blok nasıl uygulanır?

Hasta yüzüstü pozisyonunda, baş öne doğru eğilecek şekilde skopi masasına yatırılır. Skopi (X ışınları kullanarak görüntüleme sağlayan cihaz) kontrolü ile girişimin yapılacağı bölge görüntülenir. İğne ile ikinci torakal (göğüs) omurga hizasından omurga gövdesinin yanına kadar ilerletilir. İğne omurga gövdesine ulaştığında omurga gövdesini 1 cm sıyıracak şekilde ilerletilir. Bu noktaya 2 cc lokal anestezik ajan verilir.

İğnenin yönlendirilmesi zor bir bölge olması ve göğüs boşluğu içine hava kaçması olasılığı nedeniyle torasik sempatik bloğun skopi kontrolü altına uygulanması gerekmektedir. Torasik sempatik blok bilgisayarlı tomografi yardımıyla da uygulanabilir.

Kimlere torakal sempatik blok yapılabilir?

Genellikle üst ekstremite ağrıları, damar hastalıklarına bağlı ağrılarda hiperhidroz ve kanserlere bağlı ağrılar için uygulanır.

Torakal sempatik bloktan önce ne yapılmalı?

 • Girişim gününde başlayan veya daha öncesinden başlamış olan grip, sinüzit veya benzeri bir enfeksiyonunuz varsa yahut sebebi saptanmamış da olsa yüksek ateşiniz varsa girişimden önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.
 • Aspirin®, Coraspin® gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve gingko biloba içeren Tebokan®, Bilokan® türü ilaçlar 4 gün önceden kesilmeli.
 • Özel durumlarda kullanılan pıhtılaşma önleyici ilaçlar (Coumadin® , Plavix®) da size bu ilaçları kullanmanızı öneren hekimle görüşüp hekim onayını almanızın ardından en az 1 hafta önceden kesilmeli.
 • Girişimin 4 saat öncesinden itibaren tamamen aç ve susuz kalmanız; herhangi bir katı-sıvı gıda, su ve çay almamış olmanız gerekmektedir. Eğer devamlı olarak kullanmanız gereken kalp, şeker veya tansiyon ilacı varsa doktorunuzla görüşerek ilaçları nasıl almanız gerektiğini sorunuz.
 • Girişim günü mevcut en son tarihli görüntüleme yöntemi ve filmleri ( MR-EMG-Tomografi) beraberinizde getiriniz.
 • Müdahalenin yapılacağı bölgede açık yara veya enfeksiyon düşündürecek cilt defektlerinin varlığında doktorunuza danışınız.
 • Mutlaka size eşlik edebilecek bir refakatçi ile geliniz, yalnız gelmeyiniz.

Torakal sempatik blok sonrası ne olur?

Hasta 1- 3 saat derlenme odasında istirahat ettirilir.

Kimlere Torakal sempatik blok yapılmaz?

 • Hastanın yöntemi reddetmesi
 • Lokal ve/veya sistemik enfeksiyon varlığı
 • Kanın pıhtılaşmasında bozukluk
 • Torasik aort anevrizması olan hastalarda
 • Solunum yetersizliği olanlarda yapılmaz.

Torakal sempatik blok riskler nelerdir?

En önemli komplikasyonlar; %4 oranında pnömotoraks(göğüs boşluğuna hava kaçağı) ve intratekal(beyin omurilik zarınan altında kalan alan) enjeksiyondur.

 


Ağrı Tedavileri

Ağrı Tedavisi - İletişim
Ağrı Tedavisi - İletişim